معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار يزد با تاكيد بر اين كه دفاع از مظلومان جهان هواره از اصول اساسي نظام نوپاي جمهوري اسلامي بوده است، اظهار كرد: قطعاً توافق هسته‌اي قرار نيست اصول انقلاب اسلامي و سياست خارجي را تغيير دهد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي استانداري يزد به نقل از خبرگزاري ايسنا، "محمدعلي طالبي" در آستانه سيزدهم آبانماه روز ملي مبارزه با استكبار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) – منطقه يزد، با اشاره به سه واقعه بزرگ چنين روزي در تاريخ ايران اسلامي شامل تبعيد امام خميني(ره) از كشور ايران به تركيه در سال 1342، كشتار دانش‌آموزان معترض در دانشگاه تهران به دست رژيم پهلوي در سال 1357 و اشغال سفارت آمريكا در سال 1358، از اين روز به عنوان يكي از روزهاي به يادماني تاريخ انقلاب اسلامي ياد كرد.
وي در مورد نقش اين وقايع در تاريخ معاصر ايران اظهار كرد: اهميت اين وقايع در اين است كه در واقع باعث شد تا جريان استبدادستيز و مخالف نظام سلطه منسجم‌تر از گذشته عمل كند و همه جريان‌هاي سياسي و اجتماعي معاصر را حول مفاهيم اسلامي جمع آورند و با استعانت به آموزه‌هاي اسلامي، عليه حكومت پهلوي به پاخيزند.
وي ادامه داد: در واقع رخداد 13 آبان 43 و 57 باعث شد تا زمينه وقوع انقلاب اسلامي بيش از پيش فراهم شود و با واقعه 13 آبان 1358 يعني تسخير سفارت آمريكا، پايه‌هاي انقلاب اسلامي تثبيت شود.
طالبي در رابطه نامگذاري اين روز تاريخي به عنوان روز ملي مبارزه با استكبار خاطرنشان كرد: مبارزه با استكبار يادآور مجاهدت‌هاي علما و بزرگان اين سرزمين است كه نمونه آن اقدام امام(ره) در مبارزه در جهت الغاي كاپيتولاسيون بود كه حكايت از روحيه آزادي‌خواهي امام وملت ايران داشت.
وي افزود: نفي نظام سلطه و استكبار هميشه از استقلال خواهي و آزادي خواهي اين ملت برخواسته و به مدد رهبران توانمند و با ايمان، اين روحيه، نتايج ثمر بخشي از جمله عدم وابستگي به بيگانگان، خوداتكايي و خودكفايي اقتصادي را به همراه داشته است.
 وي در مورد نقش ملت ايران در اين مبارزه نيز عنوان كرد: در اين رابطه مي‌توان به دو انقلاب و يك جنبش ملي بزرگ اشاره كرد كه اين خود كافي است تا به نقش ارزشمند ملت ايرا ن در طول دوران معاصر پي برد، ضمن اين كه در طول انقلاب اسلامي و نظام جمهوري اسلامي نيز همواره مردم نقش خود در مبارزه با نظام سلطه را به طرق مختلف از جمله حضور در مناسك و مراسمات مذهبي و راهپيمايي‌ها، به منصه ظهور رسانده‌اند.
معاون استاندار به مذاكرات هسته‌اي نيز اشاره و تصريح كرد: مذاكرات هسته‌اي اخير هم كه منجر به توافق هسته‌اي با شش قدرت جهاني شد نيز ريشه در اراده‌ي ملي داشت و مردم همواره بر اعتماد به طرف مذاكره‌كننده حساسيت داشتند و به خوبي با رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب و اقتدار تيم مذاكره‌كننده، اين حساسيت مردم كه متاثر از همان روحيه آزادي خواهي بود نيز در نظر گرفته شد و مذاكرات به فرجام نيكي براي كشورمان رسيد.
وي در پاسخ به اين سئوال كه حوادث و رخدادهاي امروز جهان از جمله تحولات منطقه و توافق هسته‌اي چه تغييري در استكبارستيزي ملت ايران خواهد گذاشت؟، اعلام كرد:قطعاً توافق هسته‌اي قرار نيست اصول انقلاب اسلامي و سياست خارجي را تغيير دهد و دفاع از آزادي‌خواهي و همچنين دفاع از مظلومان جهان هواره از اصول اساسي نظام نوپاي جمهوري اسلامي بوده است و بي‌شك آزادي‌‌خواهي  در جهان و بالاخص در منطقه خاورميانه ادامه مبارزه با استكبار و نفي نظام سلطه خواهد بود و مردم مظلوم منطقه خواهان حفظ هويت و اقتدار ملي خود هستند.
طالبي در باب اهميت گراميداشت روز ملي مبارزه با استكبار گفت: 13 آبان آن قدر اهميت دارد كه امام (ره) واقعه 13 آبان 1358 را انقلاب دوم ناميدند و مسير تحولات سياسي ايران و همچنين مبارزه با استكبار را با توجه به اسناد كشف شده در سفارت آمريكا بيش از گذشته در بين جريان‌هاي سياسي و مردم ايران نهادينه ساخت.

وي ادامه داد: هر ساله برگزاري اين مراسم حكايت از روحيه آزادي‌خواهي در بين مردم ايران دارد و با برگزاري اين مراسم، تاريخ پر فراز و نشيب ايران و مجاهدت‌هاي مردم و بزرگان اين سرزمين به نسل امروز ياداور مي‌شود و به تعبير حضرت امام(ره) كه در واقعه حمله به دانش‌آموزان در انشگاه تهران در آبان 1357 فرمودند؛ "ايران امروز جايگاه آزادگان است" و پيام 13 آبان، پيام آزادگي اين ملت براي نسل امروز خواهد بود.
معاون سياسي امنيتي استان در پايان نيز در مورد راهكارهاي عملي مبارزه با نفوذ و گسترش استكبار در سطوح مختلف، تاكيد كرد:  عدالت‌خواهي و آزادي‌خواهي و مبارزه با منشا بي‌عدالتي‌ها و ظلم و جور يكي از راه‌هاي ابراز اقتدار در بين همه ملت‌ها بوده ولي از طرفي نيز امروزه با توجه به تغييرات جهاني، مسئله‌ي نفوذ، ابعاد گسترده‌تري در قالب جريان اطلاعاتي در دنيا يافته، لذا ضروري است كه براي مبارزه با نفوذ و گسترش استكبار در همه سطوح بر روحيه اميد و يكپارچگي در جامعه تاكيد و دولت را در سياست‌هاي داخلي حمايت كنيم.
طالبي همچنين متذكر شد: قطعاً كساني كه سعي دارند دولت را ناتوان در عرصه‌ داخلي نشان دهند، راه نفوذ دشمن و استكبار و بدخواهان اين ملت را هموار خواهند كرد بنابراين تك تك آحاد جامعه در قبال اجماع و وحدت، مسئوليت دارند و همه سطوح بايد با همدلي و همزباني راه نفوذ استكبار و زياده‌خواهي را سد كنند.

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا