همه ي ما خاطراتی از خانه مادربزرگ, اقوام و یا خانه پدری داریم که در کنار حوض ها و یا بر روی ایوان گل های زیبای شمعدانی حضور داشتند.رنگ و طراوت گل های شمعدانی در خاطرات کودکی اکثر ما جا خوش کرده است.


 
همه ي ما خاطراتی از خانه مادربزرگ, اقوام و یا خانه پدری داریم که در کنار حوض ها و یا بر روی ایوان گل های زیبای شمعدانی حضور داشتند.رنگ و طراوت گل های شمعدانی در خاطرات کودکی اکثر ما جا خوش کرده است.
شمعدانی یک گیاه دلربا و محبوب است که دارای برگ های بزرگ و گل هایی به رنگ های مختلف مانند صورتی,سفید یا بنفش است.شمعدانی ها انواع متفاوتی دارند و بعضی از آن ها معطر هستند.نگه داری از شمعدانی نیاز به توجه به نکاتی دارد تا برگ های آن زرد نشود و گیاه گل بدهد.در اینجا توجه شما را به نکاتی در مورد نگه داری از شمعدانی جلب می کنیم.


نور مناسب شمعدانی :

به طور کلی شمعدانی ها به نور مستقیم خورشید احتیاج دارند.در صورتی که نور آفتاب کافی نباشد,برگ های گیاه زرد شده و گیاه گل نمی دهد.آفتاب تابستان در مناطقی که شدت آفتاب سنگین است باعث زیان به گیاه می شود بنابراین در تابستان های گرم و خشک بهتر است در سایه آفتاب نگهداری شود.

خاک:
شمعدانی ها چندان به خاک خاصی احتیاج ندارند و در یک خاک گلدان معمولی نیز رشد می کنند.ترکیب خاک باغچه ,کود دامی تورب یا پوسیده و کمی ماسه نیز برای رشد بهتر گیاه مناسب است.

رطوبت:
شمعدانی معمولی در محلی خشک رشد می کند و در فاصله بین دو آبیاری خاک باید خشک شده باشد. اما شمعدانی پیچ و یا شمعدانی عطری به آب بیشتری احتیاج دارند.

درجه حرارت
شمعدانی معمولی به دمای 10 تا 15 درجه سانتی گراد احتیاج دارد ولی شمعدانی عطری در دمای سردتری مانند 5 تا 10 درجه رشد می کند.به طور کلی شمعدانی در شرایط جوی مرطوب بهتر رشد می کند.بهتر است در زمستان گیاه در خانه نگهداری شود تا یخ نزند.
کودپاشی
کود دهی برای تمام گیاهان لازم است.محلول پاشی برای شمعدانی بهتر است ماهی یکبار انجام شود.توجه داشته باشید که شمعدانی در زمستان نیازی به کود دهی ندارد.اگر قصد دارید به جز کود دامی از کود شیمیایی استفاده کنید, کود شیمیایی سوپر فسفات برای رشد بهتر گیاه مفید است.کودپاشی و آبیاری بیش از حد باعث رشد بیشتر برگ ها و کاهش تعداد گل ها می شود.
 تکثیر
تکثیر شمعدانی به وسیله قلمه گیری انجام می شود.قلمه ها در آب ریشه می دهند و می توانید آن را در ماسه بکارید.در اوایل, قلمه ها در سایه نگه داشته می شوند و سپس به نور مستقیم منتقل می شوند.هنگامی که خاک به طور کامل خشک شود, آبیاری قلمه ها شروع می شود.
آفات و بیماری ها
هنگام پرورش گل شمعدانی ممکن است گیاه دچار بیماری یا تغییراتی شود که نیاز به درمان دارد
پوسیدگی ریشه
در صورتی که به شمعدانی آب زیادی بدهید و یا نمک های محلول در آب زیاد باشد, ریشه گیاه دچار پوسیدگی می شود.


زرد شدن برگ های شمعدانی
آبیاری بیش از حد ,خشکی بیش از حد ,آبیاری کم ؛آب و هوای نامناسب تا نور کم می تواند منجر به زرد شدن برگ های شمعدانی شود.
وجود تار
ممکن است بر روی برگ ها تارهایی نازک دیده شود.در صورتی که این تارها برای عنکبوت باشند این تارها و وجود عنکبوت برای گیاه مفید است ولی اگر تارها برای کنه باشد,گیاه نیاز به سم پاشی دارد.
کپک خاکستری
اگر محل نگهداری گیاه در شرایط جوی با رطوبت هوای بالا و مه آلود است,کرک های خاکستری بر روی برگ ها شکل میگیرد و کم کم برگ ها لزج و از بین می روند.
سیاه شدن سر شاخه ها
در صورت یخ زدگی سر شاخه ها سیاه رنگ می شوند.بهتر است قبل از این اتفاق گیاه به یک جای سرپوشیده و گرم منتقل شود.
قرمز شدن برگ ها
به طور کلی این اتفاق به دلیل کمبود فسفر در خاک پیش می آید.یکی از دلایل کمبود فسفر خاک نامناسب یا هوای سرد است و باید علت آن ریشه یابی شود.
ریزش گل ها
ممکن است گل ها عمر چندانی نکنند و خیلی زود ریزش پیدا کنند.از جمله دلایل این اتفاق تغییرات ناگهانی آب و هوا یا برودت هوا است.
زنگ شمعدانی
بر روی برگ های شمعدانی لکه های زرد رنگ پدید می آید که به تدریج پشت برگ نیز جوش های پرزی شکل یا کرک های قهوه ای رنگ تشکیل می شود.این بیماری قارچی کم کم باعث خشکی برگها و از بین رفتن گیاه می شود.سم پاشی به وسیله سم های پروپیکونازول (تیلت) و یا تری فورین می توانند به کنترل قارچ ها کمک کنند.

  • نویسنده : هانیه جلالی
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا