۲۲۱ نفر از طلاب و روحانیون اردکان و میبد طی بیانیه‌ای خطاب به استاندار یزد نسبت به خسارت های ناشی از گسترش صنایع آلاینده و کارگر محور هشدار دادند.

به گزارش یزدفردادر بیانیه روحانیون و طلاب شهرستان های میبد و اردکان خطاب به مهران فاطمی آمده است: همانطور که مستحضرید طی سال‌های اخیر برخی از شهرستان‌های استان نظیر اردکان و میبد به خاطر گسترش افسارگسیخته‌ی صنایع آلاینده و کارگرمحور از جمله کاشی، سرامیک، فولاد و شیشه و … دچار خسارات فرهنگی، امنیتی، اجتماعی و زیست محیطی جبران ناپذیری شده‌اند.

سرازیر شدن تعداد فراوانی از کارگران غیر بومی و کم‌بضاعت با فرهنگ‌های متنوع برای کار، این دو شهرستان را با آسیب‌های متعددی در بخش‌های مختلف مواجه کرده است.

در این میان برای جبران این آسیب‌ها نه حرکت جدی و موثری از جانب اصحاب صنعت صورت پذیرفته، نه تحرک و هم‌افزایی خاصی از جانب مسئولین دو شهرستان و استان مشاهده شده و نه اقدامات و فریاد‌های مکرر قاطبه مردم و دغدغه‌مندان به جایی رسیده است.

مدت زیادی است که دغدغه‌مندان و فعال فرهنگی مخصوصا طلاب به مسئولین مربوطه هشدار‌های لازم را داده اند، اما مع الاسف مسئولین مربوطه با وجود کمبود بی‌سابقه نیروی کار کارگری در هر دو شهرستان، مجوز‌های متعددی را برای احداث کارخانه‌های جدید صادر کرده‌اند که قطعا با راه اندازی این کارخانه‌ها شرایط فرهنگی، اجتماعی، امنیتی و زیست محیطی به مراتب بغرنج‌تر خواهد شد.

با این اوصاف طلاب و روحانیون شهرستان‌های میبد و اردکان هم‌نوا با اکثریت قریب به اتفاق اهالی بومی این دو شهرستان پیش از آنکه خیلی دیر شود، موکدا خواستار عدم صدور مجوز جدید و همچنین توقف مجوز‌های صادرشده در سال‌های اخیر برای ایجاد صنایع آلاینده و کارگرمحور در پهنه دشت یزد-اردکان می‌باشند.

و از جنابعالی و سایر مسئولان مربوطه مطالبه دارند که برای جلوگیری از فرار سرمایه از این پهنه و به کارگیری تعداد بالای نخبگان اردکان و میبد، تمام همت خود و همکاران ارجمندتان را در معرفی و تسهیل سرمایه‌گذاری در صنایع پاک و پیشران در این منطقه به کار بندید.


  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا