نماینده، ولی فقیه در استان یزد: باید دولت و مسئولان استان را با تدوین برنامه‌های دقیق و ارائه راهکار‌های منسجم در زمینه جبران عقب ماندگی فرهنگی یاری کرد.

به گزارش یزدفرداآیت الله محمدرضا ناصری در مراسم جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) که در مدرسه علمیه امام خمینی (ره) با حضور طلاب و روحانیون برگزار شد، گفت: خداوند متعال پیامبر اکرم (ص) را در آیات زیادی با صفات و ویژگی‌های مختلف معرفی کرده و به عنوان نمونه در آیه ۶۸ سوره قلم خطاب به پیامبر می‌فرماید که ای پیامبر؛ تو اخلاق عظیم و برجسته‌ای داری و اخلاق و لطف و محبت بی نظیر نبی اکرم (ص) به گونه‌ای بود که عقل در آن حیران است.

وی با اشاره به اینکه خداوند در آیه ۲۱ سوره احزاب، پیامبر را اسوه و الگو معرفی کرده است، افزود: اگر پیامبر اسوه ما است، به خاطر عبد و بندگی خداست تا ما نیز از او الگو گرفته و عبد و بنده خدا باشیم. هر کس در عبد بودن بالاتر باشد به پیامبر خدا نزدیکتر و شبیه تر است و اطاعت از رسول خدا بدون عبودیت ارزش و فایده‌ای ندارد.

امام جمعه یزد با اشاره به سالروز میلاد امام جعفر صادق (ع) اظهار داشت: مکتب امام صادق (ع) مکتب جدیدی بود که دین و مکتب را با برنامه ریزی و ایجاد چارچوب و پایه‌های مشخص مهندسی کرد و اول کسی که در عالم اسلام فقه و علوم را تخصصی کرد، امام صادق (ع) بود و در همه رشته‌ها و علوم مختلف متخصص تربیت کرد.

رئیس شورای حوزه علمیه یزد تصریح کرد: یکی از کار‌های مهم امام صادق (ع) که حوزه‌های علمیه باید به آن توجه ویژه داشته باشند، تربیت طلاب و نیرو‌های قوی، نخبه و متخصص در تمام علوم و رشته هاست.

وی افزود: امام صادق (ع) از فرصت‌ها بهترین استفاده را کرد و با پایه گذاری مکتب فقهی فراگیر و دانش محور، تفکر و تعقل همراه با تدین را در علوم وارد کرد.

ناصری با اشاره به اول آبان، سالروز شهادت سید مصطفی خمینی (ره) فرزند ارشد امام راحل گفت: آقا مصطفی انسانی عارف و متواضع، رشد و کمال یافته در همه زمینه‌ها بود، در تمام علوم اجتهاد داشت و دارای نظریه‌های عمیق و اختصاصی در فقه و اصول بود.

نماینده ولی فقیه با تاکید بر لزوم کمک و همکاری با مسئولان استان برای رفع مشکلات بیان کرد: باید با تدوین برنامه‌های دقیق و ارائه راهکار‌ها و پیشنهاد‌های منسجم، دولت و مسئولان استان را در مسیر رفع مشکلات از جمله مشکلات فرهنگی که دچار عقب افتادگی در آن هستیم، کمک و یاری کرد.

استاندار یزد نیز در این مراسم با اشاره به نقش ارزشمند روحانیان در بالندگی فرهنگی جامعه گفت: دست نیاز خود را برای تولید محتوا و مهندسی فرهنگی به سوی روحانیت دراز می کنیم. در شوراهای مختلف استان به محتوا و راهبری های حوزه نیاز داریم و انتظار است که این مهم توسط روحانیت محقق شود.

مهران فاطمی بر لزوم نقش آفرینی روحانیان در توسعه و پیشرفت استان تأکید کرد و ادامه داد: حوزه نه تنها در زمینه های فرهنگی و اجتماعی، بلکه در زمینه های عمرانی نیز حرف هایی برای گفتن دارد.


  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا