برداشت آب به وسیله چاه‌های غیرمجاز در کنار برداشت بیش از مجوز از چاه‌های مجاز، بلای جان منابع زیرزمینی آب کشور شده است.

به گزارش یزدفردا: یکی از منابع مهم هر کشور منابع آبی هستند و حفاظت از آن‌ها عزم ملی را می‌طلبد، در شرایطی که کاهش بارندگی در سال‌های اخیر سبب شده است که خشک‌سالی‌های پی در پی را شاهد باشیم قطعا وجود برخی چاه‌های غیرمجاز و برداشت بی‌رویه از آن‌ها مشکل بزرگی است که باید با آن مقابله جدی داشت.

انسداد چاه‌های غیرمجاز علاوه بر منفعت عمومی موجب صرفه جویی در منابع آبی، استفاده آن در چرخه آب شرب، کمک به بخش کشاورزی و صنعتی استان می‌شود و یا ذخیره آب بیشتری برای سال‌هایی که قرار است با خشکسالی دست و پنجه نرم کنیم، داشته باشیم.

آب بخش‌های کشاورزی، شرب و صنعت استان از سه هزار و 932 حلقه چاه استحصال می‌شود و وضعیت آب 16 دشت استان ناپایدار است و دشت های یزد - اردکان و ابرکوه همدر وضعیت بحرانی قرار دارد، از سال های گذشته تاکنون با همکاری 20 گروه گشت و بازرسی فعال، 300 حلقه چاه غیرمجاز کشاورزی با حکم قضایی در استان پلمب شده است.

با توجه به کاهش شدید بارندگی در سال آبی جاری نسبت به سال گذشته و کاهش شدید بارش تا 45 درصد در استان یزد سبب شد که کاهش ذخیره آب‌های زیرزمینی هم رقم بخورد، که لازم است حتی برداشت آب از چاه‌های مجاز هم بیشتر کنترل شوند؛ در این راستا مسئولان استان یزد تاکون 85 درصد چاه‌های کشاورزی و 55 درصد چاه‌های صنعتی را به کنتور هوشمند متصل کردند.

محمد مهدی جوادیان‌زاده در خصوص وجود چاه‌های کشاورزی غیر مجاز که در روستاهای استان وجود دارند اظهار داشت: مسئله چاه‌های غیرمجاز موضوع پیچیده‌ای است و برنامه‌ریزی‌ها در حال انجام است که در آن سه بعد حقوقی، اجتماعی و فنی موضوع بررسی و دیده شود.

وی گفت: اخیرا طبق دستورالعمل‌های که وزارت نیرو صادر کرده است ساز و کارهایی را مشخص کرده است و ما در چارچوب آن‌ها کمیته‌ای را که در آن کارشناسان و مدیران شرکت با کارشناسان حقوقی و نهادهای نظارتی استان یزد حضور دارند تشکیل دادیم و این مجموعه در حال پیگیری یک روش و نحوه برخورد با چاه‌های غیرمجاز روستاها هستند و بعد از اینکه چارچوب‌ها تعیین شده اعلام می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد در پاسخ به این سوال که چه تعداد از چاه‌های کشاورزی در استان به کنتور هوشمند تجهیز شدند گفت: تاکنون 85درصد چاه‌های کشاورزی استان یزد به کنتور هوشمند مجهز شدند و اولویت در این کار ابتدا برای چاه‌هایی که آبدهی و برداشت بیشتری داشتند بود تا در این محل‌ها زودتر مدیریت آب کنیم.

جوادیان‌زاده تصریح کرد: تاکنون موفق شدیم که به این عدد و درصد برسیم و باز هم در برنامه داریم که تا پایان سال آمار نصب کنتور هوشمند برای چاه‌های کشاورزی استان یزد را به 100 درصد برسانیم و چاه‌های صنعتی را هم مجهز به کنتور هوشمند کنیم.

وی گفت: این اقدام تا حد زیادی در مدیریت مصرف نقش بسیار مهمی داشته است به این دلیل که اگر ما نتوانیم چیزی را اندازه‌گیری گیری کنیم قطعا نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم و چیزی را که نتوان کنترل کرد نمی‌توان مدیریت نمود،‌ بنابراین اصل مهم این است که میزان برداشت آب اندازه‌گیری شود و این کار با نصب کنتورهای هوشمند انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد عنوان کرد: پس اصل اول ما جهت ساماندهی چاه‌ها مدیریت مصرف در بخش چاه‌های کشاورزی و صنعتی این است که مصرف آن‌ها را با کنتورهای هوشمند اندازه‌گیری کنیم.

جوادیان‌زاده با بیان اینکه دومین فایده نصب کنتورهای هوشمند این است که تحویل حجمی آب‌ها امکان‌پذیر می‌شود خاطرنشان کرد: این اقدام از سال گذشته شروع شد و در حال حاضر در همه دشت‌های استان تحویل حجمی آب در بخش کشاورزی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: تحویل حجمی آب این است که حجم کل آبی که بر این اساس پروانه، صاحب چاه می‌تواند یک میزان مشخص آب برداشت کند را که بر طبق پروانه حق کشاورز است را در اختیارش بگذاریم و کشاورز بتواند این حجم را در هر روز، ماه و سال مدیریت کند و هر موقع نیاز داشت برداشت کند و هر موقع نیاز نداشت برداشت نکند، در واقع در هر زمان می‌تواند برداشت فقط باید حجم را رعایت کند و مازاد بر حجم مصرف نکند این هم به مدیریت آب استان و هم مدیریت آب حجمی کشاورز کمک می‌کند.

قطعا در این میان نصب کنتور هوشمند برای درصد باقی مانده چاه‌ها باید در اولویت باشد تا تبعیض و بی‌عدالتی در مورد آنهایی که مجهز به کنتور هوشمند بوده و مورد کنترل قرار می‌گیرند نسبت به کسانی که فاقد کنتور هستند، رفع شود.

با توجه به پتانسیل آبدهی دشت‌ها و رعایت عدالت بین کشاورزان طرح تحویل حجمی هم می‌تواند سبب مدیریت آب‌های زیرزمینی شده و از آن در شبکه آب شرب استان یزد استفاده کرد.

با توجه به افزایش مصرف آب در بین مصرف‌کنندگان، استفاده از روش‌های غیراصولی برداشت به بحران آب دامن ‌زده است شاید بتوان با انسداد چاه‌های غیرمجاز و مدیریت بهتر مسئولان از منابع آبی حفاظت کرد.

  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا