شهرستان میبد با پیشینه‌ای چندین هزار ساله از شهر تاریخی ایراناست که همه ساله گردشگران زیادی را از داخل و خارج کشور به خود جذب می کند.

حاج رضا تنها خراط میبدی که این هنر را از اجدادش  به ارث برده با ۸۰ سال سن به صنعت خراطی با چوب مشغول است .

خراطی هنر صنعت سنتی و قدیمی میبد روبه فراموشی است/ هنرصنعت خراطی به خاطره ها پیوست

هنر صنعتی به نام خراطی که امروزه به فراموشی سپرده شده

وی که انواع وسایل چوبی در کارگاه کوچک خود می‌سازد ، گفت: امروزه این هنر درآمد و ارزشی ندارد به همین علت هست که کسی به سراغ آن نمی‌آید.

حاج رضا با بیان اینکه :احیای دوباره این هنر صنعت خراطی نیامند توجه مسئولان است،اضافه کرد: مسئولان می‌توانند این هنر را احیا کرده و باعث اشتغال جوانان شوند.

وی افزود:این وسایل امروزه چندان کارایی ندارد و بیشتر برای دکور منزل و مغازه‌های فرش فروشی استفاده و همچنین ازسوی برخی گردشگران خریداری می‌شود.

مهارت خراطی سنتی در میبد یکی از میراث ناملموس ثبت شده استان یزد

رسول مشتاقیان رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی میبد  با اشاره به اینکه این هنر نوعی نازک کاری روی چوب محسوب میشود و به طور معمول در برخی مناطق کشور رایج است ،گفت: خراطی حرفهای برای تولید محصولات چوبی است و از چوبهای گردو ، نارون ، توسکا ، بید ، چنار ، چوب سفید ، گلابی ، عناب استفاده میشود، اما چوب عناب و گردو به دلیل استحکام زیبایی نقش ومرغوبیت دوام بیشتری داشته و مطلوبتر است.

مشتاقیان با بیان اینکه از محصولات ساخته شده به وسیله خراطی سنتی پایههای مبل، تختخواب، میز وصندلی، وردنه، بدنه قلیان، چرخ ودوک ریسی است ،افزود: مُغار، اِسکَنه، انواع پَرما (مَته)، گیره، سوهان وچوب ساب، کمانه از مهمترین ابزار کار خراطی است.