زمان : 07 Mehr 1402 - 13:15
شناسه : 181294
بازدید : 2833
خیز نفت برای صعود به ۱۰۰ دلار خیز نفت برای صعود به ۱۰۰ دلار یزدفردا: قیمت نفت در معاملات روز جمعه تحت تاثیر تقاضای قوی برای سوخت در تعطیلات چین، افزایش یافت و به سوی رشد هفتگی حدود دو درصدی، گام برمی دارد.

به گزارش یزدفردا: بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در نوامبر که روز جمعه منقضی می‌شود، با پنج سنت افزایش، به ۹۵ دلار و ۴۳ سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در دسامبر، با ۱۳ سنت افزایش، به ۹۳ دلار و ۲۳ سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۱۶ سنت افزایش، به ۹۱ دلار و ۸۷ سنت در هر بشکه رسید.

هر دو شاخص در معاملات روز گذشته که معامله گران به سودگیری از افزایش قیمت‌ها پرداخته بودند، حدود یک درصد کاهش داشتند.

بهبود داده‌های اقتصادکلان در چین که بزرگترین واردکننده نفت در جهان است به همراه تقاضای قوی برای سوخت در این کشور که تعطیلات یک هفته‌ای «هفته طلایی» را از روز جمعه آغاز کرد، از قیمت‌ها پشتیبانی کرده است.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: افزایش سفر‌های بین المللی در طول تعطیلات «هفته طلایی»، تقاضای چین برای نفت را تقویت کرده است.

انتظار می‌رود سفر‌های داخلی هم تقاضا برای سوخت را افزایش دهند. داده‌های اپلیکیشن پرواز «یومی تریپ» نشان داده که میانگین پرواز‌های روزانه رزرو شده، یک پنجم بالاتر از «هفته طلایی» در سال ۲۰۱۹ پیش از شیوع کرونا بوده است.

در این بین، جدیدترین آمار منتشره نشان داد که اقتصاد آمریکا روند رشد قوی را در سه ماهه دوم سال میلادی جاری، حفظ کرده و به نظر می‌رسد فعالیت اقتصادی در این سه ماهه، سرعت پیدا کرده که نشان داده قوی ماندن تقاضا برای سوخت است.

محدود ماندن عرضه نفت در آمریکا، از قیمت‌ها حمایت بیشتری کرده است. سطح ذخایر نفت کاشینک اوکلاهاما که هاب تحویل معاملات وست تگزاس اینترمدیت است، به پایینترین حد خود از ژوئیه سال ۲۰۲۲ نزول کرده است.

معامله گران منتظر دیدار هفته آینده تولیدکنندگان اوپک پلاس و تصمیم عربستان سعودی درباره ادامه کاهش عرضه اضافی پس از رشد حدود ۳۰ درصدی قیمت‌ها در سه ماهه سوم سال میلادی جاری هستند.

نشست کمیته وزیران اوپک پلاس برای چهارم اکتبر برنامه ریزی شده است.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران بانک ملی استرالیا در یادداشتی نوشتند: نشست هفته آینده اوپک، آپدیت مهمی برای بازار خواهد بود، زیرا احتمال کاهش عرضه داوطلبانه از سوی آرامکو، افزایش پیدا کرده است.