زمان : 28 Mehr 1401 - 21:44
شناسه : 176400
بازدید : 5743
در اوین چه خبر بود/شورش در زندان اوین با هدف کُشته‌سازی انبوه طراحی شده بود نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در تشریح بازدید از زندان اوین: در اوین چه خبر بود/شورش در زندان اوین با هدف کُشته‌سازی انبوه طراحی شده بود نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره بازدید هیاتی از این کمیسیون از زندان اوین، گفت: شورش در زندان اوین با هدف کُشته‌سازی انبوه انجام گرفت اما با مدیریت به‌هنگام مأموران انتظامی و حفاظتی این هدف محقق نشد.

یزدفردا :نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره بازدید هیاتی از این کمیسیون از زندان اوین، گفت: شورش در زندان اوین با هدف کُشته‌سازی انبوه انجام گرفت اما با مدیریت به‌هنگام مأموران انتظامی و حفاظتی این هدف محقق نشد.
ابراهیم عزیزی در گفت‌گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در توضیح بازدید تیمی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از زندان اوین در پی حادثه آتش سوزی اخیر در این زندان، گفت: تعدادی از اعضای کمیسیون امنیت ملی روز گذشته (دوشنبه 25 مهرماه) از بندهای 7 و 8 زندان اوین بازدید کردند. بر اساس اطلاعات دریافتی، متاسفانه شنبه شب (23 مهرماه) حدود ساعت 8 و 55 دقیقه تعدادی از زندانیان سالن 4 بند 7 در زندان اوین اقدام به شورش،تخریب وآتش سوزی نمودند وبه ماموران نیز حمله ور شدند.

فوت 8 نفر از زندانیان بند 7 در پی آتش‌سوزی

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: زندانیان با مقاومت نگهبان روبه‌رو می‌شوند اما زندانیان با توجه به تعداد بالاتری که مقابل مامورین و نگهبانان داشتند، توانستند از سالن 4 بند 7 خارج شوند و به سمت راه پله‌های خروجی بند7 بروند. مامورین زندان بالافاصله اقدامات کنترلی را انجام می‌دهند اما عده‌ای از اغتشاش‌گران سعی می‌کنند با شکستن حفاظ‌های بند 7 خود را به خارج از بند برسانند.

وی ادامه داد: اغتشاش‌گران سپس با آتش زدن ابزار، لوازم، البسه و پتوهای خود صحنه سازی می‌کنند و از این زمان به بعد اتفاق ناگواری رخ می‌‌دهد. آتش سوزی بند 7 را در بر می‌گیرد و این سبب می‌شود تمام افرادی که در داخل بند 7 بودند به واسطه آتش سوزی مهیب، اقدام به بیرون آمدن از بند کنند. این موضوع سبب شد تا در نهایت 8 نفر از افراد بند 7 که می‌خواستند اقدام به خروج کنند، به واسطه استنشاق گاز و دود ناشی از آتش سوزی در همان زمان یا در روزهای اتی اتش سوزی فوت کنند. البته شایان ذکر است که آتش سوزی از بند 7 به بند 8 منتقل نشده و در بند 8 هیچ گونه آتش سوزی رخ نداده است. در بند 8 تحرکاتی صورت گرفته اما چون در ادامه ناآرامی بند 7 بوده است، نیروهای انتظامی و حفاظتی موضوع را به موقع مدیریت کردند.

عزیزی در ادامه اظهار کرد: متاسفانه این افراد خاطی بعد از خارج شدن از بند 7 به سالن ورزشی که متعلق به خوشان بوده و بخش اعظمی از اوقات فراغت خود را در آنجا می‌گذراندند نزدیک و آسیب می‌رسانند، سپس وارد سالن همایش زندان شده و اقدام به آتش زدن سالن می‌کنند و در نهایت وارد مجموعه حرفه آموزی شده و به آنجا هم آسیب می‌زنند. این اماکن دچار حریق شدند. آسیب بخش قابل ملاحظه‌ای از تاسیسات آموزشی، همایشی و اشتغال آفرین مجموعه زندان توسط افرادی که سعی کردند از درب‌های بند 7 خارج شوند قابل تامل است.

اغتشاش و تخریب در اوین با برنامه ریزی قبلی صورت گرفته است

عزیزی با اشاره به ملاحظات اساسی این حادثه، گفت: اغتشاشات و اقدامات تخریبی در زندان اوین دفعتا نبوده است و با برنامه ریزی قبلی صورت گرفته است. مسئولین زندان مراقبت‌های لازم را داشتند و سعی کردند از همان ابتدای بروز حادثه ضمن جلوگیری از خدشه به ارکان زندان، از هر گونه فرار زندانیان جلوگیری کنند چراکه این جزء مسئولیت های زندان است و اقدامات خوبی در این بخش انجام گرفته است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در ادامه خروج زندانیان از بند 7 و آسیب به اماکن مذکور تعدادی از عناصر بند 7 زندان اوین با عناصر داخل بند 8 ارتباط برقرار می‌کنند، در این لحظه فضا برای نیروهای امنیتی و انتظامی سنگین‌تر می‌شود لذا یگان ویژه نیروی انتظامی و سایر رده‌های حفاظتی وارد کار می شوند و بر اساس وظایفی که در قانون برای این افراد پیش‌بینی شده است، از هر گونه خروج غیرقانونی جلوگیری و نسبت به آرام سازی زندان اقدام می‌کنند.

لزوم توجه ویژه به جوسازی و غوغاسالاری شبکه‌های بیگانه

وی با یادآوری نکات قابل تامل در حادثه زندان اوین، گفت: جوسازی و غوغاسالاری شبکه‌های بیگانه قبل، حین و بعد از وقوع حادثه قابل ملاحظه است و باید از این جهت مورد توجه قرار گیرد. تعدادی لیدر این حادثه را مدیریت می‌کردند، لیدرها قبل و حین از وقوع کار را مدیریت کردند و صحنه گردان بودند که نقش اصلی داشتند و باید مورد توجه قرار گیرد. البته اقدامات خوبی در همان شب توسط مسئولین انجام می‌گیرد از جمله اینکه وقتی آتش در بند 7 شعله ور می‌شود برای جلوگیری از آسیب به سایر زندانیان همه را به مکان امن و مناسب دیگری منتقل می‌کنند.

وی افزود: در نهایت 57 نفر در این حادثه مجروح شده و 8 نفر ، فوت کردند که‌ شش نفر از مجروحان در بیمارستان بستری و ۵۱ نفر سراپایی مداوا می‌شوند.

50 میلیارد تومان خسارت به زندان اوین وارد شده است

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم همچنین اظهار کرد: خساراتی هم به بخش اعظمی از تاسیسات زندان اوین وارد شده است. در واقع بالغ بر 50 میلیارد تومان خسارت به زندان اوین در پی حادثه اخیر وارد شده است.

ارتباط مجرمان قدیمی حاضر در زندان اوین با حادثه آتش‌سوزی

عزیزی در ادامه گفت: برخی افراد درون زندان اوین علی رغم اینکه جرمشان موضوعات دیگری بوده به اصرار خودشان برای ادامه دوران محکومیت به بند 7 واحد جهاد منتقل شدند. مسئولان زندان هم مساعدت کرده و این فرد (م.ه) را به این بند منتقل کرده است. بررسی‌های ما همچنان حکایت از این دارد که ارتباطاتی بین این فرد با عناصر آشوب طلب داخل زندان وجود دارد که شب حادثه هم در زندان حضور نداشته است. این موضوع نیازمند بررسی‌های جدی‌تر دستگاه‌های امنیتی است زیرا در شب حادثه عده‌ای از عوال اغتشاش‌گر به محل اسکان این زندانی حمله می‌کنند اما وی آنجا حضور نداشته است.

هیچ کدام از دستگیر شده‌های حوادت اخیر به این بند از زندان اوین منتقل نشدند

این نماینده مردم در مجلس یازدهم بیان داشت: در بند 7 زندان اوین عمدتا سارقین و اراذل و اوباش نگهداری می‌شوند ولی هیچ کدام از دستگیر شده‌های حوادت اخیر به این بند از زندان اوین منتقل نشدند.

هیچ زندانی فرار نکرده است

وی اطفای سریع آتش، خنثی سازی تحرکات، جلوگیری از سرایت حادثه به سایر بندهای زندان، مداوای سریع مصدومین و انتقال زندانیان به مکان مناسب و امن را از اقدامات خوب برشمرد و در توضح خبر مین گذاری اطراف زندان اوین، گفت: اساسا هیچ خروج و فرار از زندان صورت نگرفته است. نیروهای انتظامی برای مقابله با اغتشاش‌گران از نارنجک‌های صوتی و گازهای اشک آور استفاده کردند لذا صدای انفجار ناشی از انفجار نارنجک‌های صوتی بوده است.

هیچ نگرانی در مورد بند نسوان زندان اوین وجود ندارد

عزیزی همچنین تصریح کرد: هیچ نگرانی در مورد بند نسوان زندان اوین وجود ندارد، در بازدیدی که داشتیم، مشاهده کردیم که هیچ حادثه‌ای برای بند نسوان رخ نداده و هیچ برخوردی هم با افراد داخل بند نسوان انجام نگرفته است. البته در سایر بندها هم همینطور بوده و درگیری و حادثه فقط در بند 7 و 8 رخ داده است.

وی در ادامه تاکید کرد: یکی از اهداف این شورش کُشته سازی بود که محقق نشد. با تدابیر خوب و حضور به موقع شورای تامین، ماموران انتظامی، مسئولان و مدیران زندان اوین و دستگاه‌های ذی ربط حادثه مدیریت و هدف کُشته سازی انبوه در زندان به وقوع نپیوسته است.

عزیزی یادآور شد: از همان ساعت اولیه پس از حادثه امکان برقراری ارتباط زندانیان با خانواده‌هایشان فراهم شده است. نگرانی درباره سایر بندهای زندان اوین هم وجود ندارد زیرا اتفاقی برای سایر زندانیان رخ نداده است. آنچه در این حادثه حائز اهمیت است، جو سازی و غوغاسالاری قبل، حین و بعد از وقوع حادثه توسط رسانه‌های معاند است. برخی از این رسانه‌ها قبل از وقوع حادثه اعلام کردند اتفاقی چون سینما رکس آبادان ممکن است، رخ دهد اما با مدیریت به هنگام، نقشه آنها خنثی شد.

تعدادی از زندانیان در پشت بام اقدام به آتش‌سوزی کردند

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص فیلم آتش سوزی روی پشت بام زندان اوین که در فضای مجازی منتشر شده است، گفت: برخی افراد زندانی که توانسته بودند از شبکه حفاظتی بند 7 بیرون روند، در پشت بام اقدام به آتش سوزی کردند.