زمان : 12 Dey 1400 - 23:58
شناسه : 170504
بازدید : 8203
همایش «فرصتی در دل بحران‌ها» در یزد برگزار شد همزمان با سالروز شهادت سردار دل‌ها؛ همایش «فرصتی در دل بحران‌ها» در یزد برگزار شد همزمان با سالروز شهادت سردار دل‌ها، شهید حاج قاسم سلیمانی همایشی با عنوان «فرصتی در دل بحران‌ها» در یزد برگزار شد.

مدیرعامل مجمع خیران استان یزد عصر یکشنبه در همایش بزرگداشت شهید حاج قاسم سلیمانی با عنوان «فرصتی در دل بحران‌ها» با گرامیداشت یاد و خاطره سردار سلیمانی و علامه مصباح یزدی، ایجاد نهالستان زیتون در یزد به یاد شهید سلیمانی را اقدامی ارزشمند دانست و اظهار داشت: امیدواریم عواید این نهالستان در راستای رسیدگی به نیازمندان مورد استفاده قرار گیرد.
مهدی بندگار همچنین خواستار مشارکت مردم، سمن‌ها و تشکل‌های مردم نهاد استان یزد در مسیر آبادانی و توسعه این نهالستان شد.
سردار محمدمهدی فرهنگ دوست از فرماندهان دوران دفاع مقدس نیز در این همایش با اشاره به خاطراتی از سردار شهید، حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: در سال 64 در خط شلمچه در جناح راستمان لشکر ثارالله به فرماندهی سردار سلیمانی بود و زمانی که به دلیل باران شدید در خوزستان ماشین ها در جاده های خاکی گیر می افتادند، نماینده ای به لشکر ثارالله فرستادیم تا با تجهیزات زرهی خود به درآوردن این خودروها از گل کمک کنند.
وی افزود: امضای نامه ای که سردار به مسئول بخش زرهی نوشته بود، آورده بود «برادر کوچک شما، قاسم» و این خاکی بودن و فروتنی از همان زمان در منش و مرام این شهید والامقام بود.
مدیرکل منابع طبیعی استان یزد نیز در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره سردار سلیمانی ادامه داد: ایجاد نهالستان به یاد سردار شهید سلیمانی، اقدام ارزنده ای است و منابع طبیعی استان یزد از آن حمایت می کند.
محمدرضا آخوندی بیان کرد: در یزد در پارک 1200 هکتاری تفت 4 هزار اصله نهال به نیت 4 هزار شهید استان یزد ظرف یک سال غرس می شود اما برنامه ما به ازای هر شهید، هزار نهال است که امیدواریم بتوانیم این برنامه را در سطح استان اجرا کنیم.
وی با بیان اینکه امیدواریم این برنامه بتواند سرانه فضای سبز را در استان افزایش دهد، بیان کرد: منابع طبیعی در پویش کاشت نهال زیتون همراهی کامل و جامعی خواهد داشت و آمادگی داریم این برنامه را به صورت مدون و فراگیر در سطح استان اجرا کنیم.
مدیر فناوری های نوین مالی و فرصت های سرمایه گذاری کشور نیز در این مراسم با اشاره به اینکه سردار سلیمانی محور وحدت، یکدلی و یکرنگی و هم افزایی همه افراد نظام بود، اظهار داشت: تلاش ما این است که به سهم خود در نبود ایشان با یاد و خاطره این شهید والامقام، اقداماتی انجام شود که عامل وحدت و همدلی باشد.
عباس جم زر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نعمات خدادادی بسیاری که در یزد وجود دارد، از جمله آنها به تابش آفتاب و ظرفیت تولید برق از نعمت اشاره کرد و گفت: یزد نعمت خدادادی بزرگی دارد که در خاورمیانه کم نظیر است اما از این نعمت کمترین بهره را برده ایم.
وی بیان کرد: یزد می تواند با استفاده از ظرفیتی که دارد، برق خاورمیانه را تامین کند، اظهار داشت: این استان ظرفیت تولید 10 هزار مگاوات انرژی خورشیدی را دارد در حالی که اکنون کمتر از 70 مگاوات برق از این طریق در استان تولید می شود.
جم رز در مورد تولید زیتون نیز اظهار داشت: شورای بین المللی زیتون، یزد را در بین ا ستانهای کشور به رغم کم آبی در زمینه تولید زیتون استان هشتم معرفی کرده و درخت زیتون را به عنوان یک گیاه کم آبخواه برای بیابان زدایی تجویز کرده است اما بی توجهی ها سبب شده تا باغات فعلی زیتون نیز اثربخشی خود را از دست بدهند.
مدیر فناوری های نوین مالی و فرصت های سرمایه گذاری کشور با بیان اینکه تولید برق از انرژی خورشیدی از تاکیدات رئیس جمهور در سفر به استان یزد بود، افزود: کارگروه فناوری های نوین مالی و فرصت های سرمایه گذاری تشکیل شد و 4100 میلیارد تومان برای توسعه یزد اختصاص داد و بحث تولید برق از انرژی خورشیدی و توسعه نهالستانهای زیتون در یزد را در دستور کار قرار داد.
وی تاکید کرد: اجرای این دو پروژه با یاد شهید سلیمانی آغاز شده و توافقی صورت گرفته تا مجموعه باغ های زیتون استان که دولت توان نگهداری آن را ندارد، احیا کنیم.
جم رز ادامه داد: برای تولید 30 مگاوات برق از انرژی خورشیدی نیز تفاهمنامه امضا کرده ایم که تا پایان سال آینده بهره برداری خواهد شد.
وی با ابراز تاسف از اینکه همدلی در میان برخی مدیران استان یزد وجود ندارد، اظهار داشت: مدیران استان باید دست به دست یکدیگر بدهند و از ظرفیت های خدادادی این استان استفاده کرده و یزد را متحول کنند.
جم رز تصریح کرد: برخی مدیران استان یزد در حوزه فناوری های نوین هیچ اطلاعاتی ندارند و اصلا جرأت نزدیک شدن به این حوزه را نیز ندارند و همین امر سبب شده توسعه استان روند افزایشی نداشته باشد.
در این مراسم با شعرخوانی، پخش کلیپ و نماهنگ و بیان خاطرات شهید سلیمانی، یاد و خاطره این شهید والامقام و قهرمان ملی گرامی داشته شد.