زمان : 16 Khordad 1403 - 18:15
شناسه : 196689
بازدید : 2708
اختصاص60 میلیارد تومان برای طراحی موزه بزرگ یزد در سفرهای استانی شهید جمهور/ «انجمن موزه داران» استان یزد تشکیل شود/ تولید محتوا و فرهنگ سازی در مسیر توسعه موزه ها اختصاص60 میلیارد تومان برای طراحی موزه بزرگ یزد در سفرهای استانی شهید جمهور/ «انجمن موزه داران» استان یزد تشکیل شود/ تولید محتوا و فرهنگ سازی در مسیر توسعه موزه ها یزدفردا: استاندار یزد موزه‌ها را رسانه بزرگ و صادق و روایتگر پیشینه‌، اصالت‌ها و هویت‌های کشور دانست و گفت: در سفرهای استانی شهید جمهور به استان، ۶۰ میلیارد تومان به طراحی موزه بزرگ یزد اختصاص یافت.

به گزارش یزدفردا: نشست مشترک فعالین حوزه میراث فرهنگی و موزه داران استان با استاندار یزد به منظور بررسی مسائل این حوزه برگزار شد.
 
استاندار یزد در این نشست، با تقدیر از فعالین حوزه میراث فرهنگی و موزه‌داران به عنوان میراث‌داران بخشی از هویت، تاریخ، تمدن و اصالت‌های ایرانیان اظهار کرد: موزه‌ها یک رسانه بزرگ و صادق و روایتگر پیشینه‌، اصالت‌ها و هویت‌های ایران هستند.
 
مهران فاطمی در ادامه با اشاره به جذابیت اقتصادی موزه‌ها، گفت: مجموعه اشیا داخل موزه‌ها، اسناد خطی و سایر اسناد تاریخی، گنجینه ارزشمندی همراه با ظرفیت جریان‌سازی فرهنگی و فعالیت های اقتصادی محسوب می‌شوند.
 
وی با بیان اینکه کارگزاران و مسئولان کشور باید اهمیت بیشتری برای موزه‌ها قائل شوند، تصریح کرد: متاسفانه موزه‌ها حتی در سازمان میراث فرهنگی نیز بخش مظلوم و مغفول هستند به‌طوری که کمترین اعتبارات و توجهات مربوط به این بخش است.
 
فاطمی در ادامه با اشاره به اختصاص ۶۰ میلیارد تومان جهت طراحی موزه بزرگ یزد در سفرهای استانی رئیس جمهور به استان، گفت: سازمان میراث فرهنگی با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان میزان اعتبارات استانی لازم برای بخش موزه‌ها را برآورد کرده تا در بودجه سال ۱۴۰۳ مدنظر قرار گیرد.
 
استاندار یزد ادامه داد: همچنین در راستای انجام حمایت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، یکی از صنایع به عنوان معین و پشتیبان موزه‌های هر شهرستان مشخص شود.
 
وی با تاکید بر لزوم تشکیل «انجمن موزه‌داران استان» عنوان کرد: این انجمن می‌تواند به عنوان یک تشکل غیردولتی، حمایتگر و مطالبه‌گر در حوزه موزه‌ها مسائل این حوزه را با هم‌افزایی و تشکیل جلسات شهرستانی پیگیری کند.
 
فاطمی مسئله «بازدید از موزه‌ها» را بسیار مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: به منظور تاثیرگذاری بر جوانان، دانشگاه ها، مدارس و حتی ادارات می‌توانند در قالب طرح «راهیان پیشرفت» از باغ موزه‌ دفاع مقدس بازدید کنند.
 
وی با تاکید بر لزوم ترویج جذابیت‌ها و روایتگری اصالت‌ها و هویت‌های موجود در موزه‌ها یادآور شد: قرارگیری برنامه «بازدید از موزه‌» در سبد خانوارها نیازمند تغییر فرهنگ و تبلیغات بوده که این مهم بخشی از ماموریت انجمن موزه‌داران، دستگاه‌های فرهنگی، شهرداری و صدا و سیماست.
 
استاندار یزد در پایان بر ضرورت تولید محتوا، ایجاد جذابیت، فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی برای توسعه موزه‌ها تاکید کرد و گفت: مجموعه استان تسهیلگری و ایجاد شرایط لازم برای تحقق این اهداف توسط فعالین این حوزه را در دستور کار قرار خواهد داد.