رییس شبکه دامپزشکی شهرستان اشکذر گفت:

کشتار غیرمجاز و قرار دادن ضایعات آلوده حاصل از آن در دسترس حیوانات ولگرد عامل انتشار بیماری ها در محیط استضایعات حاصل از کشتار دام می بایست به نحو بهداشتی امحاء و یا در صورت امکان مورد استفاده قرار گیرد. متاسفانه در برخی موارد مشاهده می شود که افراد بی اطلاع ضمن اقدام به کشتار غیرقانونی دام خارج از کشتارگاه، ضایعات حاصل از کشتار دام زنده همچون کبدهای آلوده به کیست هیداتید، خون، بقایای تخلیه روده و.... را نیز در دسترس حیوانات ولگرد قرار می دهند و این در حالی است که قرار دادن ضایعات آلوده حاصل از کشتار در دسترس حیوانات ولگرد عامل انتشار بیماری ها در محیط می باشد.

روح ا.. حاتمی پور با اعلام این خبر گفت: در صورت وجود هر گونه بیماری و یا انگل در درون ضایعات مورد مصرف حیوانات ولگرد این عوامل بیماری زا به سرعت در میان آن ها تکثیر و تزاید یافته و از طریق آن ها به محیط زندگی انسان ها راه یافته و افراد زیادی را آلوده می سازد. خصوصا که اکثر این حیوانات از زباله های خانگی و باقی مانده غذای افراد استفاده نموده و به همین دلیل به صورت مداوم در مجاورت محل کار و زندگی افراد می باشند.

حاتمی پور در پایان گفت: همواره از طرف مسئولین دامپزشکی از مردم خواسته شده است که تنها در کشتارگاه های مجاز و تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی اقدام به ذبح دام نمایند، ضمن تاکید مجدد بر این مساله از شهروندان درخواست می شود اگر بنا بر هر دلیلی اقدام به ذبح دام در محل زندگی خود نمودند ضایعات حاصل از کشتار را به صورت بهداشتی دفن نمایند و آن را به هیچ عنوان در معرض تماس سایر افراد و یا حیوانات خانگی و یا ولگرد قرار ندهند تا مخاطرات بهداشتی آن به حداقل کاهش یابد.

برچسب‌ها : سلامتکاربران آنلاین

نظرهای کاربران